Modernizacja laptopa cz.1

20 listopada 2019

Modernizacja laptopa cz.1 – wymiana dysku

Posiadacze kilkuletnich laptopów często zastanawiają się, jak przyspieszyć pracę swojego komputera. Często pierwszym krokiem jest zainstalowanie programów typu cleaner lub booster, które w teorii oferują przyśpieszenie pracy systemu przez zwolnienie pamięci, defragmentację, odinstalowanie niepotrzebnych programów lub inne, często „magiczne” sztuczki, a w rzeczywistości pracując cały czas w tle same spowalniają działanie systemu. Kolejnym krokiem jest ewentualna rozbudowa lub wymiana podzespołów. Jednak inaczej niż w komputerach stacjonarnych, wymiana np. procesora lub karty graficznej jest w laptopie nieopłacalna lub po prostu niemożliwa. Dołożenie pamięci również nie daje odczuć poprawy, zmiana jest minimalna.

Z tych powodów, poza zadbaniem o czystość systemu, najlepszym „pierwszym krokiem” ku poprawie jakości naszej pracy powinna być wymiana mechanicznego dysku twardego HDD na nowy szybki dysk SSD. Taka zmiana pozwoli nam odczuwalnie skrócić czas ładowania systemu oraz uruchamiania programów zainstalowanych na dysku. Dodatkowo, nasz laptop będzie cichszy i bardziej energooszczędny, co przełożyć się może na dłuższy czas pracy na baterii.
Pomimo tego, że technologia SSD nie jest nowością, nadal spotykamy nowe notebooki ze starszymi dyskami HDD.

Przykładem może być notebook DELL Inspiron 3581 15,6” i3-7020U 4GB 1TB, który został poddanym modernizacji w naszej firmie, zaraz po zakupie. Nowy notebook mimo szybkiego procesora uruchamiał się i pracował wolno z winy zainstalowanego przez producenta dysku HDD, dlatego podjęliśmy się wymiany dysku na nowy szybki SSD.

Do rozbudowy potrzebowaliśmy nowego dysku SSD oraz adaptera SATA > USB.

Adapter posłużył do podłączenia nowego dysku do laptopa. Daje to możliwość sklonowania dysku (jego dane) na nowy dysk SSD.

Klonowanie zawartości dysku daje nam możliwość bezpiecznego skopiowania danych na nowy dysk bez ich utraty. Warto jednak pamiętać aby nowy dysk miał większą pojemność niż ilość danych które musimy przenieść.

Po udanym procesie klonowania możemy przystąpić do podmiany dysków twardych.

Ta operacja wymaga otworzenia notebooka. Gdy otwieramy starszy laptop ten moment możemy wykorzystać do sprawdzenia w jakim stanie jest komputer i gdy tego wymaga, wyczyścić jego układ chłodzenia.

Komputer po modernizacji uruchamia się znacznie szybciej (w tym przypadku w ciągu 20 sek.) a wszystkie jego dane zostały przeniesione.

Jeśli jesteś zainteresowany przyśpieszeniem swojego komputera zapraszamy do kontaktu w celu konsultacji i wyceny.

Ta strona używa ciasteczek oraz zewnętrznych skryptów dla lepszego dostosowania treści do użytkownika. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce Prywatności